Rozwój współpracy jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem”.

27 października 2017

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej i Szpital Landspitali w Reykjaviku podjęły się współpracy w ramach Projektu Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu pn. „Rozwój współpracy jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem”.
W ramach realizacji projektu, w dn. 25-26 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej gościła delegacja z Islandii – przedstawiciele Szpitala w Reykjaviku i Szpitala w Akureyri.
W dn. 25 października uczestnicy projektu spotkali się z Dariuszem Oleńskim – Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Podczas spotkania omówiono system ochrony zdrowia w Polsce. Następnie delegacja udała się na wizytę studyjną po szpitalu. Odwiedzono między innymi Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologii, Zespół Poradni Specjalistycznych, Laboratorium, Oddział Kardiologiczny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zwieńczeniem wizyty była wizyta w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Oddziale Neonatologicznym. Były to kluczowe miejsca, ponieważ projekt bezpośrednio dotyczy opieki nad kobietą i dzieckiem. Ordynatorzy: dr n. med. Andrzej Kisiel oraz lek. med. Riad Haidar dokonali prezentacji oddziałów. Dzięki takim działaniom możliwa jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem.

W dn. 26 października odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Podczas seminarium wykłady wygłosili:

  • dr n. med. Andrzej Kisiel (Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, specjalista IIo z zakresu położnictwa i ginekologii)
  • Joanna Szulganiuk (Kierownik Działu Świadczeń Medycznych)

„Organizacja i finansowanie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży”

  • lek. med. Riad Haidar (Ordynator Oddziału Neonatologicznego, specjalista IIo z neonatologii)

„Opieka neonatologiczna w Polsce na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej”

Na zakończenie konferencji uczestnicy projektu dokonali podsumowania dotychczasowych spostrzeżeń oraz wymienili swoje doświadczenia. Podczas dyskusji goście z Islandii wyrazili uznanie dla projektu i wyrazili chęć dalszej współpracy w przyszłości.

 

20 października 2017

W dn. 19 października odbyła się konferencja prasowa dotycząca nawiązanej współpracy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej ze Szpitalem Landspitali w Reykjaviku (Islandia) i realizowanego wspólnie projektu pn. Rozwój współpracy jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem
Uczestnikami konferencji byli:

  • Dariusz Oleński – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej,
  • Cecylia Kiełczewska – Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa WSzS w Białej Podlaskiej,
  • dr n. med. Andrzej Kisiel – Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego WSzS w Białej Podlaskiej,
  • lek. med. Riad Haidar – Ordynator Oddziału Neonatologicznego WSzS w Białej Podlaskiej,
  • Magdalena Us - Rzecznik Prasowy WSzS w Białej Podlaskiej.

Podczas konferencji omówiono założenia programu, jakimi są rozwój i utrwalenie współpracy polskich i islandzkich jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem.
Dokonano podsumowania wizyty studyjnej w Islandii, która miała na celu zapoznanie z systemem opieki zdrowotnej w tym kraju, działalnością jednostki w Reykjaviku oraz jej oddziałem klinicznym w Akureyri, ich organizacją pracy oraz wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i narzędzi w procesie leczenia.
Zapowiedziano również kolejny etap projektu - wizytę studyjną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.
W ramach spotkania zostały omówione i przeanalizowane zagadnienia dotyczące opieki nad kobietą w ciąży, noworodkiem i niemowlakiem w oparciu o aspekt medyczny oraz zarządczy.

konf.prasss

 

eeatest2

O projekcie/Realizacja projektu

 Obraz2

Realizowane przedsięwzięcie nakierowane jest na ułatwienie tworzenia sieci wymiany, dzielenia się i przekazywania wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w następujących obszarach tematycznych: opieka nad kobietą w ciąży, opieka nad noworodkiem i niemowlakiem.

Celem ogólnym projektu jest rozwój i utrwalenie współpracy polskich i islandzkich jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem. Dzięki projektowi będzie możliwa realizacja celów szczegółowych, do których zaliczyć należy: poprawę efektywności udzielanych świadczeń, poprawę dostępności do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, spełnienie oczekiwań pacjentów, poprawę jakości oferowanych usług, zmniejszenie różnić w dostępie do świadczeń medycznych.

Podjęcie trwałej i partnerskiej współpracy na poziomie międzynarodowym przyczyni się do skutecznej realizacji inicjatyw jednostek ochrony zdrowia, w tym podniesienia jakości świadczonych usług zdrowotnych w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii.

W ramach projektu planuje się realizację takich zadań jak - organizacja wizyty studyjnej w Islandii i Polsce oraz wydanie publikacji porównawczej podsumowującej zrealizowany projekt wraz z wnioskami.

Pierwszy etap przedsięwzięcia będzie dotyczył zorganizowania wizyty studyjnej w Islandii. Ma ona na celu zapoznanie się z systemem opieki zdrowotnej w Islandii, działalnością jednostki w Reykjaviku oraz jej oddziałem klinicznym w Akureyri, ich organizacją pracy oraz wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i narzędzi w procesie leczenia. Obie jednostki są jedynymi szpitalami specjalistycznymi w Islandii. Uniwersytecki Szpital w Reykjaviku jest największą jednostką medyczną w Islandii, świadczy usługi w 40 specjalnościach. Szpital Kliniczny w Akureyri pełni kluczową rolę w obronie cywilnej oraz jest zaangażowany w rozwój opieki zdrowotnej i stanowi centrum ratownictwa medycznego w kraju. Oba szpitale ściśle współpracują ze sobą na płaszczyźnie dydaktycznej i badawczej, prowadzą działalność bezpośrednio związaną z celami projektu.

W ramach pierwszego spotkania planuje się zapoznanie z systemowymi aspektami opieki nad kobietą i dzieckiem a następnie zidentyfikowanie sprawdzonych metod i dobrych praktyk w powyższych zakresach opieki nad pacjentami.

Drugim etapem realizowanego projektu będzie zorganizowanie wizyty studyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Będzie miała ona na celu zapoznanie się z systemem opieki zdrowotnej w Polsce oraz działalnością bialskiej jednostki, jej organizacją pracy oraz wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i narzędzi w procesie leczenia. W ramach spotkania zostaną omówione i przeanalizowane zagadnienia dotyczące opieki nad kobietą w ciąży, noworodkiem i niemowlakiem w oparciu o aspekt medyczny, zarządczy oraz zidentyfikowanych problemów. Drugi etap projektu zakończy się wspólną konferencją podsumowującą projekt.

Oba wyjazdy poza aspektem praktycznym, mającym na względzie realizację założeń projektu, będą miały charakter seminaryjny. Dadzą one możliwość czynnego udziału partnerów nad opracowaniem analizowanych zagadnień celem wypracowania najlepszego modelu, stosowanych praktyk w opiece nad kobietą i dzieckiem.

 

eeatest2

Partnerzy projektu

Projekty ze środków unijnych

Powrót na początek strony