Poprawa jakości i dostępności do świadczeń medycznych poprzez utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Białej Podlaskiej wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia oraz doposażenie AOS
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej realizuje projekt pn. „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń medycznych poprzez utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Białej Podlaskiej wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia oraz doposażenie AOS”, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia, Priorytet VII Lepsza dostępność o usług społecznych i zdrowotnych. W dniu 08.11.2024 r. Szpital podpisał z Województwem Lubelskim umowę o dofinansowanie projektu.
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych AOS – realizowanych w trybie jednego dnia, przyczyniając się do zapewnienia wysokiej jakości i kompleksowości świadczeń medycznych udzielanych przez Szpital. Przedsięwzięcie ma również na celu przesunięcie ciężaru świadczeń z hospitalizacji do AOS, co pozwoli na zwiększenie dostępności do hospitalizacji, szczególnie w przypadku jednostek chorobowych, dla których zauważa się długi czas oczekiwania na udzielenie świadczenie.
Inwestycja obejmuje budowę i doposażenie nowego 4-kondygnacyjnego budynku – wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia. Budynek zostanie zlokalizowany w miejsce istniejącego na terenie Szpitala budynku prosektury i patomorfologii.
Kondygnacja podziemna stanowić będzie funkcje techniczno-magazynowe i logistyczne, w tym szatnie personelu. Poziom ten zostanie połączony łącznikiem podziemnym z istniejącym zespołem budynków. Trzy kondygnacje nadziemne przeznaczone zostaną na cele medyczne, związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach Ośrodka:
Poziom 0 (parter) - pełnić będzie funkcję poradni o profilu okulistycznym. Parter zostanie przeznaczony na funkcje diagnostyczno-zabiegowe i konsultacyjne dla pacjentów ambulatoryjnych. Obszar będzie obejmował rejestrację, poczekalnię oraz szatnie. Będzie to przestrzeń wspólna dla wszystkich obszarów. Rejestracja będzie obsługiwała pacjentów ambulatoryjnych oraz chorych umówionych na zabieg.
Poziom +1 - I piętro będzie przeznaczone na oddział i obszar zabiegowy okulistyczny świadczeń w trybie jednego dnia. W bezpośrednim sąsiedztwie oddziału znajdzie się 2-salowy obszar zabiegowy z zapleczem przygotowawczym. Sale zostaną wyposażone w kolumnę anestezjologiczną i chirurgiczną, lampę zabiegową, stół zabiegowy mobilny, monitory, mobilny mikroskop okulistyczny.
Poziom +2 - II piętro budynku przeznaczone zostanie na obszar zabiegowy terapii jednodniowych o profilu zabiegowym. W wyniku inwestycji na tym poziomie będą realizowane następujące zakresy świadczeń: chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, urologiczny, ginekologiczny, otolaryngologiczny. Przewidziano na tym piętrze sale pobytu dziennego dla 8 pacjentów. W obszarze tym zostanie zlokalizowany 2-salowy obszar operacyjny z zapleczem przygotowawczym. W obrębie obszaru zabiegowego znajdzie się 2-łóżkowa sala nadzoru poznieczuleniowego. Zakres prac uwzględnia połączenie nowego budynku komunikacją podziemną z kompleksem głównym Szpitala oraz budowę, niezbędnej do funkcjonowania nowego budynku, infrastruktury technicznej. Nowy obiekt będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego kompleksu budynków Szpitala i wykorzystywał istniejącą infrastrukturę diagnostyczno-usługową Szpitala. Na poziomie dachu przewiduje się lokalizację części central wentylacyjnych i agregatów.
Zostanie zakupiony również na potrzeby nowego Ośrodka w Szpitalu sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Dodatkowo w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt medyczny na potrzeby działających w Szpitalu innych poradni specjalistycznych - Poradni Chirurgii Ogólnej, Urologicznej, Urazowo-Ortopedycznej, Kardiologicznej, Ginekologiczno-Położniczej (wykorzystywany również przez Poradnię Diabetologiczną), Onkologicznej, Gruźlicy i Chorób Płuc (wykorzystywany również przez Poradnię Alergologiczną). W wyniku inwestycji liczba miejsc pobytu dziennego w Oddziale Okulistycznym zwiększy się z 9 do 13. Jednocześnie w oddziałach: Chirurgicznym Ogólnym, Urazowo-Ortopedycznym, Ginekologiczno-Położniczym, Urologicznym i Otolaryngologicznym także zostaną utworzone miejsca pobytu dziennego.
Ponadto w ramach przedsięwzięcia odbędą się szkolenia dla 135 pracowników personelu medycznego i niemedycznego Szpitala, które będą nastawione m. in. na rozwój umiejętności praktycznych w zakresie obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami, w celu zwiększenia ich komfortu pobytu i opieki medycznej, jak i ich dostępności do usług medycznych Szpitala, w tym świadczonych w nowym Ośrodku. Inny rozdaj szkoleń będzie ukierunkowany na podniesienie kompetencji kadry niemedycznej oraz personelu medycznego w zakresie zarządzania jakością w podmiotach leczniczych, z naciskiem na wprowadzanie i utrzymywanie wysokich standardów obsługi pacjenta, w tym w obszarze opieki medycznej pacjenta w trybie jednego dnia.
W ramach projektu przewidziano również przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej – technicznej (budowlanej) nowopowstającego Ośrodka, prowadzenie nadzoru inwestorskiego nad realizowanymi robotami budowlanymi czy działania informacyjno-promocyjne służące promocji projektu oraz uzyskanego dofinansowania Unii Europejskiej.
Inwestycja będzie służyła m. in. pacjentom, którzy w przyszłości będą korzystać ze świadczeń medycznych udzielanych w nowym wielospecjalistycznym ośrodku terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia i innych doposażonych poradniach specjalistycznych Szpitala, jak i personelowi medycznemu i niemedycznemu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, który będzie zaangażowany w świadczenie usług medycznych rozwiniętych w naszym Szpitalu w wyniku inwestycji i zarządzanie placówką. Utworzenie wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia zapewni kompleksowość realizowanych przez Szpital świadczeń, przyczyni się do przesunięcia ciężaru świadczeń z hospitalizacji do AOS, co pozwoli na zwiększenie dostępności do hospitalizacji, szczególnie w przypadku jednostek chorobowych, dla których zauważa się długi czas oczekiwania na udzielenie świadczenie. Nowy budynek będzie wyposażony w nowoczesne gabinety oraz zaawansowany sprzęt diagnostyczny, co umożliwi szybszą i dokładniejszą diagnozę schorzeń. To z kolei przyspieszy proces leczenia i skróci czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.
Ponadto nowy budynek będzie zbudowany z myślą o potrzebach osób z ograniczeniami mobilności, co sprawi, że dostęp do niego będzie łatwiejszy dla osób starszych, niepełnosprawnych lub poruszających się na wózkach inwalidzkich. Inwestycja będzie połączona z kompleksem głównym Szpitala, co umożliwi pacjentom skorzystanie z dodatkowych usług diagnostycznych i medycznych udzielanych dotychczas w placówce.
Przeniesienie pacjentów hospitalizowanych z oddziałów z zabiegowych, umożliwi wykorzystania wolnych łóżek z przeznaczeniem dla pacjentów wymagających dłuższej hospitalizacji. Świadczenia realizowane w ośrodku pozwolą na szybszy powrotu do zdrowia. Planowane doposażenie poradni specjalistycznych poprawi możliwości Szpitala w zakresie diagnostyki oraz realizacji badań profilaktycznych.
Z drugiej strony społeczność lokalna - m. in. mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolicznych miejscowości, turyści odwiedzający nasz region, jaki i władze miejskie i regionalne są zainteresowani przyszłymi korzyściami wynikającymi z poprawy jakości i dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej w jednym miejscu w regionie północnej Lubelszczyzny, w toku realizowanej inwestycji.
W dn. 27.03.2025 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyła się w ramach projektu uroczystość podpisania przez Szpital i Generalnego Wykonawcę umowy na wykonanie nowego budynku Wielospecjalistycznego Ośrodka Terapii Jednodniowych wraz z infrastrukturą zewnętrzną, przyłączami oraz zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu Szpital uzyskał kompleksową dokumentację projektową - techniczną nowopowstającego Ośrodka i zapewni w jego trakcie nadzór inwestorski nad realizowanym robotami budowlanymi.
Więcej o uroczystości można przeczytać pod linkiem: Wielka inwestycja dla zdrowia mieszkańców.
W ramach robót budowlanych zrealizowano w całości rozbiórkę budynku Zakładu Patomorfologii, w miejscu którego będzie zlokalizowany nowy Wielospecjalistyczny Ośrodek Terapii Jednodniowych. Po zakończeniu rozbiórki byłego budynku Patomorfologii realizowane są roboty ziemne i wykopy w zakresie poziomu "-1" (kondygnacja podziemna) nowego budynku.
Jednocześnie w Szpitalu trwa kolejne postępowanie przetargowe na dostawę sprzętu medycznego, który będzie stanowić wyposażenie powstającego Wielospecjalistycznego Ośrodka Terapii Jednodniowych. W grudniu 2024 r. zakończyły się pierwsze dostawy aparatury medycznej, która stanowi wyposażenie nowego Ośrodka i innych poradni specjalistycznych.
Realizacja rzeczowa projektu rozpoczęła się w dn. 22.07.2022 r. Planowany termin ukończenia projektu to 31.07.2027 r.
Wartość projektu: 49.187.522,38 PLN.
Dofinansowanie projektu z UE (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: 41.748.146,26 PLN.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie