Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na polsko-białoruskim obszarze przygranicznym

                               

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej w partnerstwie z Brzeskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym w Brześciu realizował projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na polsko-białoruskim obszarze przygranicznym”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI)) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, Cel Tematyczny 3: Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (BEZPIECZEŃSTWO), Priorytet 3.1 Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych. W dniu 16.08.2018 roku WSzS w Białej Podlaskiej podpisał z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju RP umowę grantową o wdrożenie  i dofinansowanie projektu w ramach Programu.   

W dn. 17.08.2018 r. szpitale partnerskie podpisały umowę partnerską w zakresie wspólnej realizacji projektu.

Celem ogólnym projektu było zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców obszaru przygranicznego, poprawa dostępności do usług zdrowotnych oraz podniesienie świadomości dotyczącej zagrożenia chorobami zakaźnymi.

Współpraca obu szpitali polegała na wypracowaniu wspólnych procedur postępowania z chorymi szczególnie zakaźnymi, szkoleniu personelu medycznego, realizacji badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania WZW C oraz możliwości równoczesnego przebadania się w kierunku HIV/AIDS, akcji informacyjnej dla mieszkańców w celu podniesienia świadomości o problemie zdrowotnym WZW C. Ponadto w ramach projektu nastąpiła rozbudowa zaplecza infrastrukturalnego szpitali, co przyczyni się do stworzenia kompletnego systemu do diagnozy i leczenia pacjentów z podejrzeniem wystąpienia chorób zakaźnych, w tym szczególnie niebezpiecznych.   


Okres realizacji projektu: 01.03.2019-31.08.2021

Uczestnicy projektu:

  1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej - Beneficjent Wiodący
  2. Brzeski Obwodowy Szpital Kliniczny w Brześciu - Beneficjent


Całkowita wartość projektu: 2.805.018,12 EUR, w tym:

  • wartość zadań realizowanych po stronie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej: 441.403,66 EUR,
  • wartość zadań realizowanych po stronie Brzeskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego w Brześciu: 2.363.614,46 EUR.


Wartość dofinansowania projektu ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 realizowanego w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa: 2.070.103,37 EUR, w tym:

  • Beneficjent Wiodący (WSzS w Białej Podlaskiej): 325.755,90 EUR,
  • Beneficjent (Brzeski Obwodowy Szpital Kliniczny w Brześciu): 1.744.347,47 EUR.

 

W ramach projektu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (Beneficjent Wiodący) zakupił specjalistyczny sprzęt medyczny służący podniesieniu jakości i skróceniu czasu diagnozy i leczenia pacjentów z podejrzeniem wystąpienia chorób zakaźnych, w tym szczególnie niebezpiecznych, w tym:

  • urządzenie do nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii
  • zautomatyzowany zamknięty system Real-Time PCR
  • komora laminarna II klasy bezpieczeństwa mikrobiologicznego
  • kontrolowana wytrząsarka obrotowa
  • system automatycznego barwienia próbek metodą Grama z pakietem startowym
  • cieplarka o pojemności około 140l
  • cieplarka o pojemności około 55l
  • wirówka laboratoryjna z akcesoriami
  • mikroskop z dodatkową cyfrową kamerą wideo i oprogramowaniem do archiwizacji
  • urządzenie do automatycznego barwienia mikroskopowych preparatów krwi, szpiku kostnego metodą May-Grunwald z pakietem startowym materiałów zużywalnych

Szpital partnerski w Brześciu na Białorusi dokonał również zakupów i dostaw specjalistycznego sprzętu medycznego, który podobnie jak w WSzS w Białej Podlaskiej służyć będzie skróceniu diagnostyki podniesieni jakości leczenia pacjentów zakaźnych, ograniczając rozprzestrzenianie się  chorób zakaźnych przez granicę, m. in.:

  • urządzenie do nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastograficzną
  • zautomatyzowany aparat do barwienia preparatów metodą Gram z preparatem do szkiełek i wirówką cytotoksyczną z pakietem startowym
  • automatyczny ekspresowy system PCR w czasie rzeczywistym z pakietem startowym
  • analizator PCR w czasie rzeczywistym z pakiet startowym
  • termostat PCR-box
  • wirówki wysokoobrotowe
  • zestaw do półautomatycznych testów IFA
  • automatyczny analizator moczu z pakietem startowym
  • zautomatyzowany system do elektroforezy o wysokiej rozdzielczości do testów immunofiksacji.

W Brzeskim Obwodowym Szpitalu Klinicznym w Brześciu zakończono również dostawy innego sprzętu medycznego, który przysłuży się poprawie sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią koronawirusem SARS-Cov-2 na Białorusi. W ramach projektu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zakupił 500 testów do wykrywania koronawirusa SARS-Cov-2  oraz zautomatyzowany  zamknięty system Real-Time PCR dla Laboratorium Mikrobiologii, przeznaczony do wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-Cov-2 u Beneficjenta Wiodącego.

Działanie te jest niezbędne do zapobiegania i zwalczania zakażenia wirusem SARS-Cov-2 oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wśród mieszkańców obszaru przygranicznego. Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego przyczyni się również do ustanowienia dwóch wyspecjalizowanych ośrodków po obu stronach granicy w zakresie szybkiej i wczesnej diagnozy, leczenia zakaźnych pacjentów koronawirusem SARS-Cov-2 i ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 poprzez granicę polsko-białoruską.

Jednocześnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zostały zakończone roboty budowlane oraz uruchomiona II linia sytemu poczty pneumatycznej w Szpitalu do budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych.

W dniach 24-25.10.2019 r. odbyła się konferencja otwarcia projektu w Janowie Podlaskim. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście m. in. z Białegostoku, Warszawy, Lublina, Łodzi, reprezentujący dziedzinę epidemiologii i chorób zakaźnych, przedstawiciele władz samorządowych, Konsulatu Republiki Białorusi w Białej Podlaskiej, pracownicy Szpitala Obwodowego w Brześciu i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, goście z innych szpitali oraz lokalne media. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia wzajemnej współpracy jednostek ochrony zdrowia z Polski i Białorusi nt. leczenia i diagnostyki chorób zakaźnych na polsko-białoruskim obszarze przygranicznym  oraz przyczyniła się do szerokiego rozpowszechnienia informacji o projekcie, jego rezultatach i celach, jak i współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

W ramach projektu odbyły się również szkolenia pn. "HCV i HIV/AIDS". Seminaria służyły podniesieniu wiedzy lekarzy i pielęgniarek POZ, pielęgniarek szkolnych w Polsce oraz personelu lekarskiego i pielęgniarskiego poliklinik Obwodu Brzeskiego na temat profilaktyki, diagnostyki leczenia WZW C oraz HIV/AIDS. Wspólną inicjatywą szpitali były również szkolenia on-line personelu lekarskiego i pielęgniarskiego szpitali partnerskich w zakresie postępowania z pacjentami chorymi na choroby szczególnie zakaźne, które stanowiły ważne pole do wymiany doświadczeń i wypracowywania przez personel szpitali wspólnych rozwiązań w zakresie postępowania z takim pacjentem.

Realizacja projektu transgranicznego była również okazją do prowadzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej oraz Brzeskim Obwodowym Szpitalu Klinicznym w Brześciu bezpłatnych badań przesiewowych krwi w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) - wczesnego rozpoznania wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Z bezpłatnych badań na obecność HCV w szpitalach od października 2019 r. do lipca 2021 r. mogli skorzystać mieszkańcy miasta Biała Podlaska i sąsiednich powiatów oraz społeczność miasta Brześć i Obwodu Brzeskiego w wieku 35-75 lat. Osoby, u których wynik badania przesiewowego krwi na obecność wirusa HCV wykazał podwyższony poziom przeciwciał anty-HCV, mogli skorzystać z dalszej bezpłatnej diagnostyki w obu Szpitalach, tj. nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii. Wykonywanie takich badań było możliwe z pewnością dzięki zakupowi w ramach projektu dla obu szpitali partnerskich aparatów do nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii. Propagowaniu badań w przesiewowych wśród mieszkańców obszaru przygranicznego towarzyszyła szeroka kampania promocyjna szpitali w Białej Podlaskiej i Brześciu zachęcająca mieszkańców obszaru przygranicznego do skorzystania z oferowanych badań.

W dn. 27-28.08.2021 r. odbyła się wideokonferencja podsumowująca realizację projektu. W konferencji uczestniczyła m. in. Dyrekcja oraz pracownicy szpitali realizujących projekt oraz inni zaproszeni goście. Podczas konferencji zamknięcia w odbyła się prezentacja rezultatów projektu oraz dalsza dyskusja na temat rozwiązań we wczesnej diagnostyce i skutecznym leczeniu chorób zakaźnych u ludzi, ograniczając ich szybkie rozpowszechnianie przez granicę. Organizacja konferencji pozwoliła nawiązać specjalistom ze strony obydwu krajów długofalową współpracę, która zachęci m. in. do prowadzenia dalszych badań, które uskutecznią rozwój medycyny w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych i niwelowania ryzyka wystąpienia chorób szczególnie zakaźnych na obszarze przygranicznym.

Pliki do pobrania

Projekty ze środków unijnych

Powrót na początek strony