„Budowa nowego pawilonu opieki długoterminowej w celu zwiększenia dostępności pacjentów do ZOL w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej”

Flaga i godło Polski oraz logo Polski Ład.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, w imieniu Województwa Lubelskiego, realizuje inwestycję pn. „Budowa nowego pawilonu opieki długoterminowej w celu zwiększenia dostępności pacjentów do ZOL w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej” dofinansowaną ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

W dn. 12.03.2024 r. Województwo Lubelskie zawarło z Bankiem Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie promesę dofinansowania inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych o wartości 5.927.775,90 PLN.

Inwestycja ma na celu budowę nowego (1-kondygnacyjnego) budynku na potrzeby ZOL Ośrodka „Domowy Szpital" Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Budynek będzie dysponował 34 łóżkami ZOL, w którym udzielane będą świadczenia opieki długoterminowej. W budynku będą zlokalizowane sale 2-3 osobowe do hospitalizacji pacjentów, 4 sale o podwyższonym standardzie z aneksem kuchennym, wypoczynkowym i łazienką. W budynku przewidziane są łazienki kąpielowe, o zwiększonej przestrzeni, aby zapewnić wygodne poruszanie się pacjenta, który jest poddawany zabiegom kąpielowym oraz obszary pielęgniarskie, socjalne i magazynowe. Inwestycja uwzględnia opracowanie projektu budowlanego, wykonanie robót budowlanych oraz połączenie nowego budynku łącznikiem naziemnym z pozostałym kompleksem „Domowego Szpitala"a także wykonanie, niezbędnej infrastruktury technicznej i zagospodarowanie terenu. W wyniku inwestycji liczba miejsc pobytu w ZOL w Szpitalu zwiększy się z 60 obecnych do 94.

Inwestycja służy zwiększeniu dostępności do świadcz. opieki długoterminowej (w ZOL) dla pacjentów, którzy uzyskają niezbędną opiekę bliżej miejsca zamieszkania. Szpital będzie jedynym ośrodkiem w północnej części województwa lubelskiego, który będzie dysponował taką bazą łóżkową ZOL, co zapewni większy dostęp do ZOL pacjentom z północnej części województwa lubelskiego, jak i m.in. południowej części województwa podlaskiego i wschodniej części województwa mazowieckiego.

Możliwość szybszego przyjęcia pacjentów (niekiedy długo oczekujących) przyczyni się niewątpliwie do skrócenia listy oczekujących do ZOL. Pacjenci nie będą musieli szukać miejsca w innych, oddalonych ośrodkach, co zapewni ciągłość opieki i leczenia w Szpitalu, bez potrzeby przerywania trwającego procesu terapeutycznego. Ograniczy to też znacznie migrację pacjentów, którzy zmuszeni są oczekiwać na przyjęcie w innych ośrodkach. Skrócenie czasu oczekiwania do ZOL niewątpliwie przyczyni się do rozpoczęcia/kontynuacji procesu diagnostycznego, terapeutycznego i rehabilitacyjnego w jak najkrótszym czasie, przyczyniając się do poprawy efektów zdrowotnych pacjentów wymagających ciągłej opieki, która nie zawsze może być zapewniona w domu.

 

Wartość inwestycji: 6.973.854,00 PLN.

Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych: 5.927.775,90 PLN.

Projekty z innych środków

Powrót na początek strony