Relacja z I Bialskiego Jesiennego Spotkania Endoskopowego

W dniu 9 września br. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyło się I Bialskie Jesienne Spotkanie Endoskopowe.

Otwarcia spotkania dokonał Adam Chodziński – Dyrektor bialskiego szpitala. Powitał zebranych gości, w tym specjalistów endoskopistów z sąsiednich szpitali, lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz przybyłych gości. Uroczystym momentem spotkania było wręczenie podziękowań i okazanie wyrazów uznania lek. med. Janowi F. Hałabudzie – założycielowi Centralnej Pracowni Endoskopowej w szpitalu w Białej Podlaskiej. Spotkanie było okazją do zaprezentowania osiągnięć i podsumowania rocznej działalności Pracowni Endoskopii „Bialskiej Onkologii", którego dokonała lek. med. Marta Łukasik – Kierownik Zespołu Pracowni Endoskopowych WSzS w Białej Podlaskiej. Pani Kierownik dokonała podsumowania badań i zabiegów oraz nowych procedur wprowadzonych w Zespole Pracowni Endoskopowych.

Kolejnym elementem spotkania była prezentacja architektury, sprzętu i możliwości technologicznych, którą zaprezentował mgr inż. Marek Uss – Kierownik Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Onkologicznego „Bialska Onkologia". Po prezentacji uczestnicy konferencji udali się na spacer ze zwiedzaniem Bialskiej Pracowni Endoskopowej, gdzie mogli podziwiać nowoczesny sprzęt i japoński design. Po spacerze uczestnicy kontynuowali obrady, podczas których dr n. med. Bartłomiej Ziółkowski zaprezentował przykłady nowych procedur, jakimi są opaskowanie żylaków przełyku oraz ostrzykiwanie żylaków dna żołądka, zaś lek. med. Marta Łukasik omówiła m.in. zabiegi PEG. Na zakończenie spotkania zebrani mogli wysłuchać wykładu dr n. med. Anny Pietrzak na temat mikrobioty.

Podczas trwania konferencji uczestnicy mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia Grażyny Zienkowskiej – specjalistki pielęgniarstwa chirurgicznego oraz Magdy Sosnowskiej – pielęgniarki Koordynującej Pracowni Endoskopii, które prezentowały na stoisku warsztatowym sposoby opieki nad pacjentem z PEG.

Mamy nadzieję, że I Bialskie Jesienne Spotkanie Endoskopowe stanie się początkiem cyklicznych spotkań endoskopowych w północnej części województwa lubelskiego.