Kardiolodzy z WSzS uratowali życie pacjenta używając do zabiegu nowoczesnej pompy Impella

lek. S. Wójcik oraz A. Łozicki - kardiolodzy z WSzS uratowali życie pacjenta używając do zabiegu nowoczesnej pompy Impella.

W dniu 4 kwietnia br. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej lek. Sebastian Wójcik w asyście lek. Aleksandra Łozickiego z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej przeprowadził skomplikowany zabieg z użyciem nowoczesnego urządzenia do wspomagania krążenia – Impella CP (Abiomed).

Zabieg wykonano u pacjenta z niewydolnością serca, u którego zdiagnozowano bardzo ciasne zwężenie głównej tętnicy serca. Każda manipulacja w tym miejscu mogła zamknąć wszystkie tętnice wieńcowe i doprowadzić do śmierci pacjenta. Jedyną szansą na jego uratowanie było użycie wspomagania krążenia.

Impella to zminiaturyzowana pompa serca stosowana w terapii wspomagającej podczas interwencji bardzo wysokiego ryzyka - w kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii. Urządzenie Impella jest wprowadzane do serca przez dużą tętnicę, zazwyczaj udową. Działanie jej polega na ciągłym zasysaniu krwi z lewej komory i pompowaniu jej do aorty celem utrzymania krążenia i ukrwienia narządów u ciężko chorych pacjentów, u których w tym samym czasie wykonuje się zabieg naprawczy na tętnicach wieńcowych. Urządzenie to bardzo precyzyjnie umożliwia kontrolę przepływu krwi podczas interwencji, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników terapeutycznych i zmniejszenie ryzyka zabiegowego.

Pacjent, u którego dokonano zabiegu czuje się dobrze i został już wypisany do domu.

W województwie lubelskim był to trzeci zabieg tego typu. Cieszymy się, że możemy dołączyć do grona szpitali, które wykonują tak skomplikowane procedury, wymagające dużych kompetencji i tym samym dawać szansę na przeżycie ciężko chorym pacjentom.

 

                                                                                      Rzecznik Prasowy
                                                                                      Magdalena Us

Powrót na początek strony