Światowy Dzień Wcześniaka - 17 listopada 2022

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak.

17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców. Tego dnia na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także na celu zwrócenie uwagi na szereg problemów z jakimi muszą się zmierzyć od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie oraz jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Bialski szpital corocznie w tym dniu jest oświetlony w kolorze fioletowym.

Wcześniaki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w 2022 roku (do dnia 16 listopada)

W 2022 roku do dnia 16go listopada urodziło się ogółem 918 dzieci, w tym 464 dziewczynki i 454 chłopców. Wśród narodzonych dzieci:

• 79 ważyło poniżej 2500g (45 dziewczynek i 34 chłopców),
  • 100 urodziło się poniżej 37 tygodnia ciąży (48 dziewczynek i 52 chłopców),

W tym roku na świat przyszło 10 par bliźniąt.
Najmniejsze wagowo dziecko ważyło 1340g.