Zespół Pracowni Endoskopowych

KIEROWNIK

lek. med. Marta Łukasik – specjalista IIo z chirurgii ogólnej

 

PIELĘGNIARKA KOORDYNUJĄCA

mgr Magda Sosnowska

 

KONTAKT Z PRACOWNIĄ:

Kierownik 83 414 76 16
Rejestracja


83 414 76 14
83 414 76 15

e-mail zpe@szpitalbp.pl

 

SPECYFIKA PRACOWNI:

Zespół Pracowni Endoskopowych składa się Pracowni Endoskopowej - Szpital oraz Pracowni Endoskopowej - Bialska Onkologia. W Zespole Pracowni Endoskopowych zatrudnieni są lekarze o dużym doświadczeniu, wszyscy posiadają tytuł specjalisty z zakresu gastroenterologii jak również certyfikaty umiejętności wykonywania badań endoskopowych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Pracownia Endoskopowa - Szpital znajduje się na niskim parterze szpitala. Pracownia dysponuje dwoma gabinetami: jeden do badania kolonoskopii oraz osobny do badania gastroskopii, pomieszczeniem do dezynfekcji i sterylizacji sprzętu endoskopowego z myjnią automatyczną i myjką ultradźwiękową a także pokojem nadzoru nad pacjentem po znieczuleniu ogólnym. Do dyspozycji jest również poczekalnia dla pacjentów i osób im towarzyszących.
Badania w Pracowni wykonywane są wideoendoskopami Pentax i Fujinon najnowszej generacji, pracującymi w technologii HD, co pozwala na bardzo dokładną diagnostykę zmian błony śluzowej.

Pracownia Endoskopowa - Bialska Onkologia zlokalizowana na parterze budynku Bialskiej Onkologii. Pracownia dysponuje pięcioma gabinetami endoskopowymi, w których wykonywane są badania gastroskopowe oraz kolonoskopowe. W pracowni znajduje się sala przygotowawczo-wybudzeniowa z 8 stanowiskami gdzie pacjenci przygotowywania są do badania a także gdzie są nadzorowani po badaniu. Do sali przylega 6 toalet ze specjalnymi deskami japońskiej firmy TOTO. Badania wykonywane są na najwyższej jakości sprzęcie 4K firmy Olympus. Wszystkie 5 gabinetów wyposażonych jest w identyczne tory wizyjne, które wyposażone są w procesor Evis X1, który posiada szereg innowacyjnych możliwości diagnostycznych takich jak Extended Depth of Field (EDOF) czyli łączenie dwóch obrazów o różnych ogniskowych, Red Dichromatic Imaging (RDI) - czyli obrazowanie dichromatyczne pozwalające na lokalizację miejsca krwawienia czy Narrow Band Imaging (NBI) czyli obrazowanie w wąskim paśmie światła, które wspomaga wczesne wykrywanie zmian chorobowych jak również bardziej szczegółową wizualizacją o wyższym kontraście pomaga w ten sposób w diagnostyce jakościowej. Pracownia Dysponuje 3 stanowiskami do mycia endoskopów - każde  wyposażone w myjnie na 2 endoskopy a także specjalnymi szafami do przechowywania 24 endoskopów. Nad bezpieczeństwem pracy pracowni czuwa system trackingu endoskopów oraz system archiwizacji badań.

 

Badania i zabiegi wykonywane w Pracowniach:

  • Gastroduodenoezofagoskopia (badanie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy),
  • Kolonoskopia,
  • Sigmoidoskopia,
  • Test ureazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori,
  • Pobieranie wycinków do badania histopatologicznego zmian w błonie śluzowej,
  • Polipektomia (usuwanie polipów z błony śluzowej przewodu pokarmowego),
  • Usuwanie ciał obcych,
  • Tamowanie krwawień z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • Zakładanie gastrostomii odżywczych metodą endoskopową,
  • EUS (endosonografia górnego odcinka przewodu pokarmowego).

 

W Zespole Pracowni Endoskopowych wykonywane są badania endoskopowe u pacjentów hospitalizowanych i ambulatoryjnych w tym pacjentów objętych Szybką Terapią Onkologiczną. Realizowany jest program badań przsiewowych raka jelita grubego.

 

Rejestracja na badania endoskopowe zlokalizowana jest
na parterze budynku Bialskiej Onkologii.

 

Rejestracja telefoniczna, osobista lub przez osoby trzecie oraz odbiór wyników badań histopatologicznych odbywa się w godzinach od 13.00 do 14.30.

Zespół Pracowni Endoskopowych

Powrót na początek strony