Wizyta delegacji z Japonii

W dniach 11-16 kwietnia br. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej odwiedzili przedstawiciele Szpitala św. Łukasza w Tokio.
Wizyta delegacji z Japonii obejmowała między innymi wizytę studyjną w szpitalu, spotkania z dyrekcją placówki i pracownikami oraz obustronne konsultacje i dyskusje nad wspólnym projektem WSzS w Białej Podlaskiej.
Wśród przedstawicieli Szpitala św. Łukasza w Tokio byli:
-        Fujita Yoshiyuki,
-        Asano Nobuhisa,
-        Okada Shuichi.
W wizycie uczestniczyła również Eliza Klonowska–Siwak –pracownik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tokio.
Wizyta ukierunkowana była w szczególności do personelu Centralnej Pracowni Endoskopii, Oddziału Chirurgicznego Ogólnego, Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Bloku Operacyjnego. W czasie wizytacji miały miejsce spotkania i dyskusje w zakresie poprawy jakości w tych obszarach.
Warto zwrócić uwagę, iż doświadczenie medycyny japońskiej w zakresie endoskopowej diagnostyki i leczenia układu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia) są na najwyższym, światowym poziomie, a wyniki pracy lekarzy gastroenterologów i chirurgów najlepsze na świecie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w ramach realizowanych działań współpracy pragnie czerpać doświadczenie z najwyższej klasy japońskich szpitali.
Podczas kilkudniowej wizyty przedstawiciele japońskiej służby zdrowia przedstawili metody diagnostyki i leczenia endoskopowego przewodu pokarmowego stosowane w Japonii, jak również techniki wykonywania badań, techniki zabiegowe oraz proces postępowania w dalszym leczeniu stosowanym w Japonii, w szczególności w szpitalu św. Łukasza.
Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest na etapie projektowania nowego obiektu pn. „Bialska Onkologia”, w którym powstaną nowe pracownie endoskopowe (gastroskopii i kolonoskopii). Opinie osób wizytujących oraz japońskie standardy dotyczące wyposażenia pracowni są dużą dodatkową wartością w przygotowywaniu projektu. Założeniem bialskiego szpitala jest przygotowanie pracowni endoskopowych na wzór japońskich.