Światowy Dzień Wcześniaka w WSzS 2017

17 listopada po raz trzeci w bialskim szpitalu odbył się Dzień Wcześniaka. Na spotkanie przybyły wcześniaki wraz z rodzicami, aby świętować wspólnie z personelem Oddziału Neonatologicznego. Inauguracja święta odbyła się w Kawiarni „Diana". Otwarcia dokonał lek. med. Riad Haidar – Ordynator Oddziału Neonatologicznego. Powitał zebrane dzieci i ich rodziców. Ponadto wspomniał o idei święta i podziękował za tak liczne przybycie. Nowym elementem tegorocznych obchodów była sesja zdjęciowa wcześniaków ze swoimi zdjęciami z pobytu w inkubatorze.

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak. 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców. W dn. 17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów z jakimi muszą się zmierzyć od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie oraz jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem obchodów było podświetlenie głównego budynku Szpitala od ul. Okopowej na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

Wcześniaki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w 2016 i 2017 roku

W 2016 roku w naszym szpitalu przyszły na świat 264 wcześniaki na 1259 urodzonych dzieci (134 chłopców i 130 dziewczynek). Najmniejsze dzieci – chłopcy – pod względem masy -700g 26 tydzień ciąży i pod względem tygodnia ciąży - 800 g 25 tydzień ciąży.

W 2017 roku do listopada urodziło się 209 wcześniaków - 114 chłopców i 95 dziewczynek. Najmniejsze wcześniaki – pod względem masy – chłopiec - 550g 28 tydzień ciąży, pod względem tygodnia ciąży - dziewczynka - 900g 25 tydzień ciąży.