Wizyta delegacji z Islandii w WSzS

DSC 0121Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej i Szpital Landspitali w Reykjaviku podjęły się współpracy w ramach Projektu Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu pn. „Rozwój współpracy jednostek ochrony zdrowia na rzecz wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem”.
W ramach realizacji projektu, w dn. 25-26 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej gościła delegacja z Islandii – przedstawiciele Szpitala w Reykjaviku i Szpitala w Akureyri.
W dn. 25 października uczestnicy projektu spotkali się z Dariuszem Oleńskim – Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Podczas spotkania omówiono system ochrony zdrowia w Polsce. Następnie delegacja udała się na wizytę studyjną po szpitalu. Odwiedzono między innymi Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologii, Zespół Poradni Specjalistycznych, Laboratorium, Oddział Kardiologiczny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zwieńczeniem wizyty była wizyta w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Oddziale Neonatologicznym. Były to kluczowe miejsca, ponieważ projekt bezpośrednio dotyczy opieki nad kobietą i dzieckiem. Ordynatorzy: dr n. med. Andrzej Kisiel oraz lek. med. Riad Haidar dokonali prezentacji oddziałów. Dzięki takim działaniom możliwa jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wypracowania skutecznych metod i form opieki nad kobietą i dzieckiem.

W dn. 26 października odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Podczas seminarium wykłady wygłosili:

  • dr n. med. Andrzej Kisiel (Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, specjalista IIo z zakresu położnictwa i ginekologii)
  • Joanna Szulganiuk (Kierownik Działu Świadczeń Medycznych)

„Organizacja i finansowanie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży”

  • lek. med. Riad Haidar (Ordynator Oddziału Neonatologicznego, specjalista IIo z neonatologii)

„Opieka neonatologiczna w Polsce na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej”

Na zakończenie konferencji uczestnicy projektu dokonali podsumowania dotychczasowych spostrzeżeń oraz wymienili swoje doświadczenia. Podczas dyskusji goście z Islandii wyrazili uznanie dla projektu i wyrazili chęć dalszej współpracy w przyszłości.

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us