„Domowy Szpital” Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej

WOSPW kwietniu został oddany do użytku pierwszy w tej części kraju innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, w którym świadczymy opiekę stacjonarną i domową dla osób starszych i przewlekle chorych. Nazwa projektu - „Domowy Szpital” ma podwójne znaczenie. Pierwsze to takie, że oprócz fachowej opieki medycznej nasi pacjenci znajdą u nas warunki zbliżone do warunków domowych. Drugie znaczenie polega na objęciu pacjentów opieką medyczną w ich domach. Oprócz Zespołu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego funkcjonuje DDOM – Dzienny Dom Opieki Medycznej. Jest to miejsce, gdzie w ciągu dnia bliscy mogą pozostawić swoich rodziców, czy dziadków w Ośrodku pod troskliwą opieką pielęgniarską oraz terapeutyczną. Na podopiecznych czekają terapeuci zajęciowi, psycholog, czy dietetyk. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak problem starzejącego się społeczeństwa dotyka nas wszystkich, a opieka nad tymi osobami wymaga specjalistycznych zabiegów i szczególnej uwagi.
W dn. 12 października nasz szpital odwiedzili przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak wraz z zespołem Fundacji. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z pracownikami Szpitala. Podczas wystąpienia Pan Łukasz Kopryk – kierownik projektu „Domowy Szpital” zaprezentował film obrazujący kolejne etapy powstawania Ośrodka. Następnie Państwo Owsiakowie zostali odznaczeni Medalami Pamiątkowymi Województwa Lubelskiego za zasługi dla województwa lubelskiego. Po części oficjalnej nastąpiło zwiedzanie oddziałów szpitala, które prawie w całości są wyposażone w sprzęt WOŚP – Oddział Neonatologiczny oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii. Kluczowym elementem pobytu była wizyta w Ośrodku Opieki Medycznej „Domowy Szpital”. Przedstawiciele Fundacji wyrazili ogromne uznanie dla działalności szpitala i kadry zarządzającej. Jerzy Owsiak przedstawił Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, w tym „Domowy Szpital”, jako wzorowy model oraz absolutny wzór dla innych szpitali w Polsce.
Takie miejsce, jak „Domowy Szpital” nie tylko daje nadzieję osobom chorym, ale również ich rodzinom. Pozostawiając pacjentów w tak innowacyjnym miejscu pod opieką wykwalifikowanego personelu to dla rodziny szansa na bezpłatną i  wysokiej jakości opiekę.

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us