„Domowy Szpital” im. Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

WOSPW kwietniu został oddany do użytku pierwszy w tej części kraju innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, w którym świadczymy opiekę stacjonarną i domową dla osób starszych i przewlekle chorych. Nazwa projektu - „Domowy Szpital” ma podwójne znaczenie. Pierwsze to takie, że oprócz fachowej opieki medycznej nasi pacjenci znajdą u nas warunki zbliżone do warunków domowych. Drugie znaczenie polega na objęciu pacjentów opieką medyczną w ich domach. Oprócz Zespołu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego funkcjonuje DDOM – Dzienny Dom Opieki Medycznej. Jest to miejsce, gdzie w ciągu dnia bliscy mogą pozostawić swoich rodziców, czy dziadków w Ośrodku pod troskliwą opieką pielęgniarską oraz terapeutyczną. Na podopiecznych czekają terapeuci zajęciowi, psycholog, czy dietetyk. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak problem starzejącego się społeczeństwa dotyka nas wszystkich, a opieka nad tymi osobami wymaga specjalistycznych zabiegów i szczególnej uwagi.
W dn. 12 października nasz szpital odwiedzili przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak wraz z zespołem Fundacji. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z pracownikami Szpitala. Podczas wystąpienia Pan Łukasz Kopryk – kierownik projektu „Domowy Szpital” zaprezentował film obrazujący kolejne etapy powstawania Ośrodka. Następnie Państwo Owsiakowie zostali odznaczeni Medalami Pamiątkowymi Województwa Lubelskiego za zasługi dla województwa lubelskiego. Po części oficjalnej nastąpiło zwiedzanie oddziałów szpitala, które prawie w całości są wyposażone w sprzęt WOŚP – Oddział Neonatologiczny oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii. Kluczowym elementem pobytu była wizyta w Ośrodku Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, gdzie nastąpiło oficjalne nadanie imienia Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przedstawiciele Fundacji wyrazili ogromne uznanie dla działalności szpitala i kadry zarządzającej. Jerzy Owsiak przedstawił Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, w tym „Domowy Szpital”, jako wzorowy model oraz absolutny wzór dla innych szpitali w Polsce.
Takie miejsce, jak „Domowy Szpital” nie tylko daje nadzieję osobom chorym, ale również ich rodzinom. Pozostawiając pacjentów w tak innowacyjnym miejscu pod opieką wykwalifikowanego personelu to dla rodziny szansa na bezpłatną i  wysokiej jakości opiekę.

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us   

 

 

 

19-20 października III polsko-Białoruski Szczyt Zdrowia

Jesienny Szczyt Zdrowia w Białej Podlaskiej zbliża się dużymi krokami. To wydarzenie, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem ma już swoją historię. Każda z edycji Polsko – Białoruskiego Szczytu Zdrowia spotkała się z uznaniem zarówno ekspertów jak i uczestników.
W programie III Polsko – Białoruskiego Szczytu Zdrowia znajdują się trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczyć będzie nowoczesnej chirurgii, która dąży do leczenia pacjentów w jak najmniej inwazyjny sposób. Drugi panel poświęcony będzie tematyce jakości leczenia, jej kosztom, wadze i potrzebie udoskonalania. Kolejnym zagadnieniem tegorocznego spotkania  będzie ginekologia i położnictwo. Temat został wspomniany podczas zeszłorocznego Polsko – Białoruskiego Szczytu Zdrowia i okazał się bardzo interesujący i wciąż aktualny. Obecnie bialski Szpital rozpoczął realizację programu koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem (KOC), któremu również zostanie poświęcona uwaga.
Serdecznie zapraszamy do udziału w III Polsko – Białoruskim Szczycie  Zdrowia.

Tegoroczny Szczyt Zdrowia patronatem honorowym objął Minister Zdrowia oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.                                       Do zobaczenia.                 

                  
                                w imieniu Organizatorów         
                                      dr n. med. Joanna Kozłowiec      

Dni Spirometrii 2017

W dniu 28.09.2017 roku Oddział Ftyzjopulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej oraz Poradnia Alergologiczna i Poradnia Chorób Płuc wzięły udział w Polskich Dniach Spirometrii 2017 w ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE.
Hasłem przewodnim Dni Spirometrii 2017 było hasło - Oddychaj czystym powietrzem. Kampania HEALTHY LUNGS FOR LIFE to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. Patronat nad Dniami Spirometrii 2017 objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny, Medycyna Praktyczna oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Badania przeprowadzili lekarze i pielęgniarki Oddziału i Poradni. W czasie trwania akcji przebadano 115 pacjentów, udzielono porad osobom z obturacją dróg oddechowych oraz osobom pragnącym rzucić palenie.
Pacjentom, u których badania wykazały duże ograniczenia w przepływie powietrza w drogach oddechowych, co sugerowało konieczność przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki wydano (32 osobom) informację pisemną wraz z badaniem spirometrycznym do lekarza rodzinnego.
Zainteresowanie akcją spirometryczną wśród pacjentów było bardzo duże. Obecna edycja dni spirometrii była poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To jakim powietrzem oddychamy wpływa bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne.
Głównym celem akcji założonym przez organizatorów było zapewnienie pacjentom informacji o chorobie, edukacja zdrowotna i uzyskanie kontroli nad zdrowiem oraz jego poprawa we współdziałaniu z lekarzem. Cele te w naszej akcji zostały spełnione.


"Twój Lekarz" 2/2017

images/aktualnosci/to%20biae.pngBardzo dziękujemy za zainteresowanie kwartalnikiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej – „Twój Lekarz”. Jest to bezpłatne czasopismo skierowane do pacjentów i mieszkańców naszego miasta i regionu. Na jego łamach pragniemy przybliżyć Państwu możliwości diagnostyczne naszej placówki oraz poruszyć ważne problemy zdrowotne.
W maju obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, z tej okazji tematem przewodnim numeru są choroby nowotworowe i ich profilaktyka. Podpowiadamy, czego należy unikać oraz do kogo się zwrócić w razie niepokojących objawów.
Ważnym wydarzeniem w naszym szpitalu było otwarcie Ośrodka Opieki Medycznej „Domowy Szpital” – jedynej tak innowacyjnej placówki w tej części kraju. Kierownik „Domowego Szpitala” przedstawia zasady przyjęć i kwalifikacji pacjentów do pobytu w ośrodku i DDOM – Dziennym Domu Opieki Medycznej.
Ponadto prezentujemy Państwu możliwości diagnostyczne i terapeutyczne Oddziału Kardiologicznego oraz Oddziału Okulistycznego.
Kwartalnik jest dostępny bezpłatnie między innymi w Poradniach Specjalistycznych, Oddziałach Szpitalnych oraz punktach przy Centralnej Rejestracji, Laboratorium i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

 

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us  

 

Świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowane w WSzS

 Szanowni Państwo,


Uprzejmie informuję, iż od 1 października 2017 r. świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej  i zabezpiecza obszar: miasto Terespol, gmina Biała Podlaska, miasto Biała Podlaska, gmina Janów Podlaski, gmina Kodeń, gmina Konstantynów, gmina Leśna Podlaska, gmina Łomazy, gmina Piszczac, gmina Rokitno, gmina Rossosz, gmina Sławatycze, gmina Sosnówka, gmina Tuczna, gmina Wisznice, gmina Zalesie.


Miejsce udzielania świadczeń – budynek C Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej (dotychczasowe miejsce udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).
Kontakt telefoniczny – 83 414 77 77
Godziny przyjęć –  dni robocze        18.00 – 8.00
                            dni świąteczne      8.00 – 8.00

 

 

 

dr n. med. Joanna Kozłowiec        

Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Szpitala

 

28 września 2017 - Dzień Spirometrii w WSzS

W ramach obchodów Polskich Dni Spirometrii objętych patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Narodowego Funduszu Zdrowia i Wojskowego Instytutu Medycznego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zaprasza na bezpłatne badania spirometryczne. To nieinwazyjne badanie pozwala ocenić wydolność płuc. Test mierzy pojemność płuc oraz przepływ powietrza poprzez poszczególne partie układu oddechowego.
Badanie wykonywane będzie dnia 28.09.2017r. w godz. 13.00 – 20.00 w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc  w budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych (wejście od ul. Jana II Kazimierza). Na badanie nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Więcej informacji uzyskacie Państwo :
- pod numerami tel. 83 414 74 48 (Pielęgniarka Oddziałowa O. Ftyzjopulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej w godz. 8.00 – 15.00),
                                  83 414 72 05 ( gabinet lekarski po godz. 15.00)
- lub w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc tel. 83 414 78 27.

 

 

 

dr n. med. Joanna Kozłowiec        

Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Szpitala

Piknik Pracowniczy 2017

miniaturaW dniu 14 września 2017 r. odbył się Piknik Pracowniczy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy był „Powrót do dzieciństwa”. Podczas pikniku na uczestników czekały liczne atrakcje, między innymi mecz piłki siatkowej oraz zabawy z animatorem.
Dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najlepszą Pielęgniarkę / Położną Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Wręczenia nagród dokonał Dyrektor Szpitala - Dariusz Oleński oraz Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa – Cecylia Kiełczewska.

 

Tegorocznymi laureatkami konkursu zostały:
I miejsce – Barbara Dawidziuk
II miejsce – Aneta Łosicka
III miejsce – Grażyna Abramowicz

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us   

 

 

 

Stoisko NFZ w WSzS - relacja

IMG 20170913 120839W dniu 13 września w holu głównym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej pracownicy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ udzielali informacji nt. sieci szpitali.
Od 1 października br. w całej Polsce zacznie działać tzw. sieć szpitali. W naszym województwie do sieci zakwalifikowało się 37 szpitali z całego regionu, w tym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.
Podczas spotkania z przedstawicielami NFZ pacjenci mieli okazję dowiedzieć się:
Czym jest sieć i jakie korzyści przyniesie pacjentom? Które szpitale na Lubelszczyźnie znalazły się  w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ)? Które szpitale zorganizują  punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Dodatkowo pracownicy Delegatury odpowiadali na pytania pacjentów związane z leczeniem w ramach NFZ,  informowali między innymi o programie "Leki 75+". Odwiedzający chętnie korzystali z możliwości wyrobienia kart EKUZ oraz założenia konta w systemie ZIP.                                                                                                                           
Stoisko Lubelskiego OW NFZ zorganizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia na temat sieci szpitali.

Rzecznik Prasowy

Magdalena Us  

 

 

Programy profilaktyczne dla Pań

 

„Zdrowie to nie wszystko,
           ale wszystko jest niczym bez zdrowia”
    (Anonim)

    

 

 

 

 

 

           Zachęcamy wszystkie Panie do skorzystania z programów profilaktycznych realizowanych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.


Kobiety w wieku 50 – 69 lat zapraszamy na badania w ramach:
- Programu Profilaktyki Raka Piersi – etap podstawowy (bezpłatne badania mammograficzne), telefoniczna rejestracja pod nr tel. 83 414 73 32,
Programu Profilaktyki Raka Piersi - etap pogłębionej diagnostyki, telefoniczna rejestracja pod nr tel. 83 414 71 87.

 

           Panie w wieku 25-59 lat zachęcamy do bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – etap diagnostyczny. Telefoniczna rejestracja i szczegółowe informacje pod nr tel. 83 414 71 70.

 

 

dr n. med. Joanna Kozłowiec        

Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Szpitala

 

 

Otwarcie Ośrodka Opieki Medycznej "Domowy Szpital"

miniatura1W dn. 27 kwietnia 2017 roku miało miejsce oficjalne otwarcie Ośrodka Opieki Medycznej „Domowy Szpital” – innowacyjnego przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie zakresu i poprawa jakości usług medycznych świadczonych na rzecz osób starszych, schorowanych, często z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi oraz zwiększenie troski nad osobami wymagającymi stałej opieki. Pacjenci, ich rodziny oraz opiekunowie korzystając z oferty ośrodka będą mieli okazję skorzystać z zupełnie nowatorskiego podejścia do opieki i leczenia. Nazwa „Domowy Szpital” zawiera w sobie podwójną informację. Pacjenci, którzy znajdą się w pięknym budynku przy ulicy Spółdzielczej 5, odkryją tam iście domową atmosferę oraz fachową, wysokiej klasy opiekę szpitalną. Inni pacjenci, pozostając w swoich domach wśród najbliższych, będą mogli również liczyć na daleko idącą pomoc medyczną w wielu wymiarach opieki i leczenia. Będzie to zapewnione poprzez wizyty domowe lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz możliwość całodobowych konsultacji medycznych przez telefon oraz poprzez system teleopieki.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Władzy Państwowej i Samorządowej:
1.    Małgorzata Bogusz – reprezentująca Wojewodę Lubelskiego,
2.    Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego,
3.    Arkadiusz Bratkowski – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego,
4.    Dariusz Stefaniuk – Prezydent Miasta Białej Podlaskiej,
5.    Mariusz Filipiuk – Starosta Bialski,
6.    Przemysław Litwiniuk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego,
7.    Riad Haidar – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego,
8.    Andrzej Marciniuk – Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej,
9.    Ryszard Staśczak – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WL w Lublinie,
10.   Dariusz Litwiniuk – Przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska,
11.   Piotr Dragan – Wójt Gminy Wisznice.

W uroczystości uczestniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda oraz przedstawiciele duchowieństwa. Narodowy Fundusz Zdrowia reprezentował Pan Paweł Piróg – Naczelnik Wydziału Ekonomiczno-Finansowego Lubelskiego Oddziału NFZ. W uroczystości uczestniczył również Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej – Pani Bożena Łukaszek. Obecni byli przedstawiciele Szpitali klinicznych, wojewódzkich i powiatowych województwa lubelskiego oraz miasta Siedlce, jak również Pogotowia Ratunkowego, Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Domów Opieki Społecznej. Brzeski Szpital Obwodowy reprezentował Dyrektor – Aleksander Karpicki.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło byłych pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, przybyli:

  • Stanisław Czop,
  • Stanisław Sewastianiuk,
  • Zbigniew Siwek,
  • Zbigniew Rafał,
  • Henryk Chmiel.

W otwarciu uczestniczyły również osoby, które bezpośrednio brały udział w projektowaniu i budowaniu „Domowego Szpitala”:

  • dr Piotr Trojniel – architekt,
  • Ryszard Suchora i Henryk Dołęgowski – właścicele Biura Projektowego ARCH-DOM w Białej Podlaskiej,
  • Jarosław Łepecki – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa DOMBUD Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej - generalny wykonawca inwestycji.

Po uroczystym powitaniu gości nastąpiła ceremonia  wręczenia odznaczeń państwowych dla pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczenia dokonała Pani Małgorzata Bogusz – Kierownik Delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Odznaczeni zostali:
1.    Stanisław Dembowski,
2.    Małgorzata Demidowicz,
3.    Jadwiga Kowalczyk,
4.    Janusz Krawczyk,
5.    Regina Kuć,
6.    Wacława Papińska,
7.    Krystyna Skwierczyńska,
8.    Krystyna Więcaszek.

W kolejnej części uroczystości Pan Robert Maliszewski – Główny Inżynier Szpitala przedstawił prezentację multimedialną na temat inwestycji „Domowy Szpital” i wszystkich etapów budowy. Na zakończenie uroczystości Pan Dariusz Oleński – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej zabrał głos, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu. Ponadto wszyscy zasłużeni zostali uhonorowani pamiątkowymi akwarelami, wykonanymi przez artystę Romana Pieńkowskiego.  Zebrani udali się na teren inwestycji przy ul. Spółdzielczej 5, gdzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda poświęcił obiekt. Na koniec zgromadzeni zwiedzili Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”.

W projekcie przewidziano:
•    hospicjum domowe dla dorosłych i dzieci,
•    pielęgniarską opiekę  w domu pacjenta
•    teleopiekę,
•    stacjonarną opiekę długoterminową w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Zespole Opieki Paliatywnej,
•    poradnię medycyny paliatywnej,
•    ośrodek wsparcia w postaci Dziennej Domowej Opieki Medycznej,
•    rehabilitację w domu pacjenta,
•    tlenoterapię domową.

„Domowy Szpital”  przy ul. Spółdzielczej to:
•       1 543,00 m2 powierzchni zabudowy projektowanej,
•       3 442,5 m2 powierzchni użytkowej,
•       14 563 m3 kubatury o wyjątkowej architekturze.

Recznik Prasowy

Magdalena Us 

 

 

 

MZ -list

 

WOśP - list